Istniejące ślady roszczeń biskupów lubuskich do sprawowania opieki nad katolikami na Rusi były swego czasu podstawą do przypuszczenia, że początki biskupstwa lubuskiego dotyczą właśnie tych terenów w XI lub XII wieku.

Związek biskupstwa z Rusią wiąże się jednak raczej z nadaniem w 1232 r. biskupom lubuskim przez Henryka I Brodatego klucza opatowskiego, który wcześniej stanowił uposażenie biskupa misyjnego na Rusi, Gerarda. Po śmierci tegoż biskupa misyjnego Biskupie lubuscy starali się kontynuować jego misję. Prawa do tej działalności potwierdził w 1257 r. papież Aleksander IV w Bulii Ex parte tua sporządzonej na prośbę biskupa Wilhelma z Nysy. Zachowały się ślady aktywnego działania bp Stefana I, który próbował utworzyć niezależną metropolię Ruską i nią zarządzać. Źródła potwierdzają aktywność jurysdykcyjną biskupów lubuskich w okręgu lwowskim i jarosławskim (organizowano parafie, święcono kapłanów).

Działalność ta utrudniała królowi Kazimierzowi III Wielkiemu i następcy powołanie stałej organizacji łacińskiej na Rusi. Problem został rozwiązany w 1375 r. gdy papież Grzegorz XI Bullą Debitum pastoralis zlikwidował wszelkie uprawnienia Biskupów Lubuskich do organizowania kościoła na Rusi Czerwonej.

czwartek,
    16 maja 2024

Czwartek, VII Tydzień Wielkanocny
    Święto św. Andrzeja Boboli, prezb. i męcz.

20389