- Pierwsze parafie powstały w XII w. Do najstarszych należą kościoly w Lubuszu, Cedyni, Szydłowie oraz osadach targowych w Ośnie Lubuskim i Żelinie (obecnie w obrębie Frankfurtu). Zazwyczaj kościoły były kamienno-ceglane na planie kwadratu lub prostokąta).

- Rozbudowa sieci parafialnej związana jest z kolonizacją zapoczątkowaną przez Piastów Śląskich i kontynuowaną przez margrabiów brandenburskich (zwł. Jana IV i Ottona IV). Lokowano zazwyczaj wsie  z areałem 44-64 łany, z czego 4 przeznaczano na beneficjum parafii. Do 1350 r. powstało 166 parafii. Ok. 100 kościołów było kamiennych, wiele później rozbudowywanych.

- U schyłku diecezji w XVI w. funkcjonowały 174 parafie (w 81,1% wszystkich miejscowości biskupstwa).

- W diecezji istnialo też 30 kościołów filialnych i kaplic.

- Opierając się na źródłach można podać wezwania kościołów: poświęcone NMP (Lubusz, Górzyca, Furstenwalde, Muncheberg, Kostrzyn, Frankfurt), św. Mikołajowi (Frankfurt i Cybinka), św. Jakubowi (Ośno Lubuskie) i św. Katarzynie (Rzepin).

20271